What you can do

Candidates supporting our manifesto for LGBT equality

Not on the list? 

Ask your candidate to support our manifesto

I am a candidate - what can I do?

We welcome support for our campaign from across the political spectrum. If you’re a candidate and would like to support our campaign, tweet @StonewallScot or email sophie.bridger@stonewallscotland.org.uk.

This list is up to date as of 26 April 2016.

Name   Party Constituency and region
Alasdair Allan Scottish National Party Na h-Eileanan an Iar
Jackie Baillie Labour Dumbarton, West Scotland
Peter Barrett Liberal Democrat Perthshire North, Mid Scotland and Fife list
Colin Beattie Scottish National Party Midlothian North and Musselburgh, Lothian list
Sarah Beattie-Smith Green Party South Scotland
Anne Beetham Women's Equality Party Glasgow list
Jacquie Bell Liberal Democrat Midlothian North and Musselburgh, Lothian list
Rebecca Bell Labour Stirling
Hannah Bettsworth Liberal Democrat Edinburgh Central, Lothian list
Miles Briggs Conservative Lothian list
Graeme Brooks Conservative Greenock and Inverclyde, West Scotland
Robert Brown Liberal Democrat Rutherglen, Glasgow list
Alexander Burnett Conservative Aberdeenshire West, North East Scotland
Jackson Carlaw Conservative Eastwood, West Scotland
Finlay Carson Conservative Galloway and West Dumfries
Maggie Chapman Green Party North East Scotland
Kristian Chapman Liberal Democrat Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale, South Scotland
Fiona Collie Scottish National Party Central Scotland
Nick  Cook Conservative Edinburgh Eastern, Lothian list
Joe Cullinane Labour/Co-operative Cunninghame South, West Scotland
Ruth Davidson Conservative Edinburgh Central, Lothian list
Ash  Denham Scottish National Party Edinburgh Eastern, Lothian list
Bob Doris Scottish National Party Glasgow Maryhill and Springburn, Glasgow list
James Dornan Scottish National Party Glasgow Cathcart
Kezia Dugdale Labour/Co-operative Edinburgh Eastern, Lothian list
Fiona Dugdale Labour Midlothian South, Tweeddale and Lauderdale
Jennifer Dunn Scottish National Party Ayr, South Scotland list
Alison Evison Labour Aberdeen South and North Kincardine, North East Scotland
Linda Fabiani Scottish National Party East Kilbride
Dan Farthing-Sykes Liberal Democrat Linlithhow
Mary Fee Labour Renfrewshire North and West, West Scotland list
Patricia Ferguson Labour Glasgow Maryhill and Springburn, Glasgow list
Neil Findlay Labour Almond Valley, Lothian list
John Finnie Green Party Highlands and Islands
Joe Fitzpatrick Scottish National Party Dundee City West
Leah Franchetti Labour Caithness, Sutherland and Ross ; Highland and Islands
Murdo Fraser Conservative Perthshire North, Mid Scotland and Fife list
Jeane Freeman Scottish National Party Carrick, Cumnock and Doon Valley, South Scotland list
Jenny Gilruth Scottish National Party Mid Fife and Glenrothes
Toni Giugliano Scottish National Party Edinburgh Western, Lothian list
Katy Gordon Liberal Democrat Strathkelvin and Bearsden, West Scotland list
Iain Gray Labour East Lothian, South Scotland list
Ross Greer Green Party West Scotland
Penelope  Haddrill Women's Equality Party Glasgow list
LizAnne Handibode Labour East Kilbride, Central Scotland list
Bernard Harkins Labour Midlothian North and Musselburgh, Lothian list
James Harrison Liberal Democrat Glasgow Maryhill and Springburn
Patrick Harvie Green Party Glasgow
Clare Haughey Scottish National Party Rutherglen, Glasgow list
Dan Heap Green Party Lothian
Donna Heddle Scottish National Party Orkney Islands, Highlands and Islands list
Jamie Hepburn Scottish National Party Cumbernauld and Kilsyth
Abigail Herrman Women's Equality Party Lothian list
Cara Hilton Labour/Co-operative Dunfermline, Mid Scotland and Fife list
Lesley Hinds Labour/Co-operative Edinburgh Northern and Leith, Lothian list
Jim Hume Liberal Democrat Ettrick, Roxburgh and Berwickshire, South Scotland list
Graham Hutchison Conservative Glasgow Southside, Glasgow list
Alison Johnstone Green Party Lothian
DJ Johnston-Smith Scottish National Party East Lothian, South Scotland list
Thomas Kerr Conservative Glasgow Shettleston, Glasgow list
Zara Kitson Green Party Glasgow list
Dean Lockhart Conservative Stirling, Mid Scotland and Fife list
Kim Long Green Party Glasgow
Richard Lyle Scottish National Party Uddingston and Bellshill, Central Scotland list
Lewis MacDonald Labour Aberdeen Central, North East Scotland list
Rona Mackay Scottish National Party Strathkelvin and Bearsden, West Scotland list
Angela MacLean Liberal Democrat Skye, Lochaber and Badenoch
Ben Macpherson Scottish National Party Edinburgh Northern and Leith, Lothian list
Ruth Maguire Scottish National Party Cunninghame South, West Scotland
Gillian Martin Scottish National Party Aberdeenshire East
Paul Masterton Conservative West Scotland
Liam McArthur Liberal Democrat Orkney Islands
William McClure Conservative West Scotland
Martin McCluskey Labour West Scotland
Margaret McCulloch Labour Hamilton, Larkhall and Stonehouse
Mark McDonald Scottish National Party Aberdeen Donside, North East Scotland list
Paul McGarry Liberal Democrat East Kilbride, Central Scotland list
Gerry McGarvey Labour Orkney Islands, Highlands and Islands
Iain McGill Conservative Lothian
Alison McInnes Liberal Democrat North East Scotland
Ivan McKee Scottish National Party Glasgow Provan, Glasgow list
Suzanne McLaughlin Scottish National Party Glasgow
Dave Meechan Labour Kilmarnock and Irvine Valley
Margaret Mitchell Conservative Hamilton, Larkhall and Stonehouse, Central Scotland list
Edward Mountain Conservative Inverness and Nairn, Highlands and Islands
Taylor Muir Conservative Rutherglen, Glasgow list
Oliver Mundell Conservative Dumfriesshire, South Scotland
Elaine Murray Labour Dumfriesshire
Scott Nicholson Labour Perthshire South and Kinross-shire
Isla O’Reilly Green Party Highlands and Islands
Fiona O'Donnell Labour Galloway and West Dumfries, South Scotland
Paul O'Kane Labour Renfrewshire South
Willie Rennie Liberal Democrat North East Fife, Mid Scotland and Fife list
Kirsten Robb Green Party Central Scotland
Dennis Robertson Scottish National Party Aberdeenshire West
John Ruddy Labour Angus North and Mearns, North East Scotland
Mark Ruskell Green Party Mid Scotland and Fife
Calum Shepherd Women's Equality Party Glasgow list
Charandeep Singh Scottish National Party Glasgow list
Liz Smith Conservative Perthshire South and Kinross-shire, Mid Scotland and Fife list
Shirley-Anne Somerville Scottish National Party Dunfermline, Mid Scotland and Fife
David  Stewart Labour Inverness and Nairn, Highlands and Islands list 
Kevin Stewart Scottish National Party Aberdeen Central, North East Scotland
Linda Stewart Labour Skye, Lochaber and Badenoch 
Nicola Sturgeon Scottish National Party Glasgow Southside, Glasgow list
Pramod Subbaraman Liberal Democrat Edinburgh Southern
Ross Thomson Conservative Aberdeen South and North Kincardine, North East Scotland
John Waddell Liberal Democrat Aberdeen South and North Kincardine
Maureen Watt Scottish National Party Aberdeen South and North Kincardine, North East Scotland
Annie Wells Conservative Glasgow Provan, Glasgow list
Andy Wightman Green Party Lothian
Ruth Wilkinson Women's Equality Party Glasgow list
Greg Williams Labour Aberdeen Donside
David Wilson Conservative Renfrewshire North and West, West Scotland list
Linda Stewart Labour Skye, Lochaber and Badenoch